#VAMILYPOLECAPODRÓŻE

Ciekawe i nietypowe miejsca w Polsce, które warto znać!

Być może je znasz, być może słyszysz o nich po raz pierwszy. Jedno jest pewne: są niesamowite i warto wiedzieć, że istnieją zanim pojedziesz za granicę szukać podobnych atrakcji. Pustynie, piramidy, akwedukty, krzywa wieża – mamy to wszystko!

Zapraszam Cię do przeczytania mojej subiektywnej listy, na której zebrałam najfajniejsze, najciekawsze polskie zabytki, pomniki przyrody i cuda natury.

Jeśli wiesz o czymś, co ominęłam, bardzo chętnie uzupełnię moją listę lub stworzę kolejną!

Do dzieła!

 

1. Kościół Wang w Karpaczu

Obok Świątyni znajduje się cmentarz, plebania parafii ewangelicko-augsburskiej oraz epitafium pomysłodawczyni umieszczenia budowli w Karpaczu.

 

Wang brzmi trochę po chińsku, prawda? Nic bardziej mylnego! Jest to nazwa polskiej świątyni o norweskich korzeniach – zbudowanej w drewnie i powstałej w Średniowieczu (w XII wieku), a także stanowiącej jedną z największych i najbardziej nietypową atrakcję Karpacza. Świątynia jest przepięknie położona, ale pamiętaj, że została ona wybudowana w zupełnie innym miejscu – w miejscowości Vang w Norwegii, a w Karkonosze przeniesiona dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Kościół zbudowany jest z sosny norweskiej,  z wyjątkiem granitowej dzwonnicy, która została dobudowana później, aby ochraniać budowlę przed porywistym wiatrem. Architektura oryginalnej budowli łączy elementy sztuki nordyckiej (ludowej) z romańską.

Oczywiście obiekt jest otwarty dla turystów. Można zwiedzać go codziennie od godz. 9:00 do 18:00 (w okresie 15.04 – 31.10) oraz od godz. 9:00 do 17:00 (w okresie 1.11 – 14.04).

Cennik:

 • Dzieci (od 6 lat) 5zł
 • Uczniowie, studenci do 26 lat 5zł
 • Renciści PL, Emeryci PL 5zł
 • Żołnierze zasadniczej służby wojskowej 5zł
 • Dorośli 8zł
 • Foto, kamera 5zł
 • Wstęp tylko na plac kościelny dorośli i dzieci 1zł
 • Opiekunowie wycieczek szkolnych: 1 na 10 osób gratis
Świątynia znajduje się ok. 4h19min jazdy od Krakowa, 4h59min od Warszawy, 2h2min od Wrocławia i 4h9min od Poznania.

2. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Znajdziesz je w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice. Mówi się, że te Jeziorka to ewenement na skalę światową. Na miejscu faktycznie możesz spodziewać się 4 jezior o wyraźnie widocznym gołym okiem zabarwieniu: żółtym, purpurowym, błękitnym i zielonym. Ich zabarwienie jest spowodowane składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Zaczęło się od kopalni pirytu, która powstała w XVIII wieku. Kopalnia przestała działać na początku XX wieku i wtedy natura zrobiła swoje: doły kopalniane wypełniły się wodą, tworząc cud natury.

Błękitne (Lazurowe) swój kolor zawdzięcza związkom miedzi
Purpurowe zawdzięcza kolor roztworom kwasu siarkowego
Zielone pojawia się bardzo rzadko, po bardzo intensywnych opadach deszczu, a potem wysycha, znikając nawet na całe lata.
Żółte Jeziorko. Gdy intensywnie pada, spływająca do niego deszczówka potęguje wrażenie żółtego zabarwienia. *zdjęcia jeziorek pochodzą z ich oficjalnej strony internetowej (link w tytule).

Wstęp na teren jeziorek jest darmowy. Odpłatnie można wynająć pole namiotowe, zaparkować samochód, wynająć grilla. Miejsce idealne na wypoczynek na łonie natury pełną gębą. Teren jest otwarty 24h na dobę.

Jeziorka znajdują się ok. 3h47min jazdy od Krakowa, 4h25min od Warszawy, 1h31min od Wrocławia i 3h37min od Poznania.

3. Krzywy Las w Gryfinie

Powiadają o nim, że tak dziwnego lasu nie ma nigdzie indziej w Polsce, a nawet i w świecie całym. Że jest pokręcony, dziwny, zdeformowany itd. Przez lata namnożyły się teorie o powodach takiego wyglądu. Takiego, to znaczy jakiego? Zanim zerkniesz na zdjęcie, spróbuj sobie wyobrazić ponad 400 sosen, które zamiast rosnąć prosto ku niebu, są fantazyjnie powyginane i powykręcane. Ich krzywizna tuż nad ziemią dochodzi do 90 stopni!

Naukowcy, ludzie lasu, a nawet zwykli mieszkańcy i turyści od lat zastanawiają się co takiego przydarzyło się tym biednym sosenkom. Były sadzone ok. roku 1932 więc osób za to odpowiedzialnych nie da się już zapytać. Najbardziej popularna teoria głosi, że były one kształtowane w ten sposób naumyślnie, aby uzyskać tzw. krzywulce, idealne do budowy łodzi, sań i niektórych mebli. Obecnie drzewa są uznane za Pomnik Przyrody.

Niesamowite, prawda?
Krzywy Las znajduje się ok. 6h40min jazdy od Krakowa, 5h4min od Warszawy, 4h20min od Wrocławia i 2h32min od Poznania.

4. Sztolnia Czarnego Pstrąga

Po pierwsze to najdłuższa polska podziemna trasa turystyczna, którą pokonasz płynąc łodzią (niesamowite przeżycie!). Po drugie to obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco i wielki powód do dumy dla Tarnowskich Gór (pochodzę z Bytomia więc cieszę się razem z TG).

Sztolnia jest ok. 600 metrowym, unikatowym fragmentem Sztolni Fryderyk z XIX wieku. Te 600 metrów rozciąga się pomiędzy szybami “Ewa” i “Sylwester”. Aby ją zwiedzić wsiadamy do łodzi na przystani zlokalizowanej w “Ewie” i płyniemy pod ziemią. Podczas zwiedzania można podziwiać ociosy skał, a także spotkać nietoperze.

Zwiedzanie Sztolni dla turystów indywidualnych:

 • o 13.00 i 14.00 (dwa wejścia) w soboty, niedziele i święta (w miesiącach I, II, III, XI, XII)
 • w godzinach 10.00 – 16.00 w soboty, niedziele i święta (w miesiącach IV, V, IX, X)
 • w godzinach 10.00 – 17.00 codziennie (w miesiącach VI, VII, VIII)

Bardzo szczegółowy cennik zwiedzania znajdziesz TUTAJ

Trasa, którą pokonasz łodzią. Zdjęcie wykonane przez p. Piotra Miemca http://foto.miemiec.eu/

 

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się ok. 1h34min jazdy od Krakowa, 3h49min od Warszawy, 2h5min od Wrocławia i 4h15min od Poznania.

 5. Pustynia Błędowska

Czy wiesz, co znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami Klucze, Chechło i Błędów? Otóż.. jest tam pustynia! Nie wszyscy o tym wiedzą, ale mamy naszą polską pustynię, nazywaną często “polską Saharą” Pustynię Błędowską. Znam ją dobrze z nazwy, bo jako dziecko często grywałam w grę planszową o Jurze 😉

Pustynia ta to największe skupisko piasków śródlądowych w Europie. Nie nastawiaj się na prawdziwe pustynne przeżycia, bo teren stopniowo zarasta, ale jeszcze ok. 100 lat temu zdarzały się tutaj burze piaskowe oraz fatamorgany.

Jeśli marzysz o zobaczeniu pustyni, a za daleko Ci do Afryki, koniecznie pojedź na Jurę! Tak, jak pisałam powyżej, Pustynia Błędowska stopniowo zarasta i nie wiadomo, jak długo będzie jeszcze pustynią. Warto popodziwiać ją póki istnieje. Najlepiej zrobić to z punktu widokowego na Górze Czubatka w miejscowości Klucze, lub z tego w Dąbrówce w Chechle. Widać stamtąd nieźle cały teren.

Pustynia Błędowska znajduje się ok. 1h1min jazdy od Krakowa, 3h56min od Warszawy, 2h35min od Wrocławia i 4h33min od Poznania.

 

6. Cypel Rewski na Zatoce Puckiej

Ten niesamowity, piaszczysty fragment lądu, który rozpoczyna się w Rewie i wybiega wgłąb Zatoki Puckiej, wygląda niczym ścieżka prowadząca prosto w morze. Zwany jest przez Kaszubów Szpyrkiem i ta nazwa najbardziej mnie urzeka. Od Rewy, fragment lądowy ma około 1 km długości, a potem ginie w morzu, docierając aż do Półwyspu Helskiego.

Niepotrzebnie szukać tego typu plaż daleko za granicą, wystarczy pojechać nad Bałtyk, aby zobaczyć taki cud Matki Natury!

Zdjęcie pochodzi z portalu http://www.polskaniezwykla.pl
Cypel Rewski znajduje się ok. 6h18min jazdy od Krakowa, 4h17min od Warszawy, 5h19min od Wrocławia i 4h17min od Poznania.

7. Ruchome Wydmy w Łebie

Położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, są największym w Europie pasem ruchomych wydm. I, moim zdaniem, są naprawdę ogromną, niespotykaną nigdzie indziej w Polsce atrakcją. Szczególnie dla dzieciaków, sama pamiętam jak w czasach mojej młodości zjeżdżałam po wydmach niczym po śniegu zimą, a potem wdrapywałam się na górę na czworakach. Mało które wspomnienie z dzieciństwa pamiętam tak dobrze! Na terenie wydm można odczuć ciągły wiatr i to właśnie od sprawia, że się przemieszczają i dochodzą do kilkudziesięciu metrów wysokości.

Gdy staniesz na szczycie Wydmy Łąckiej i spojrzysz na rozpościerający się dookoła krajobraz, poczujesz się jak na prawdziwej, bezkresnej pustyni.

Wydmy są otwarte 7 dni w tygodniu:
Od maja do września od 9.00 do 19.00
W pozostałych miesiącach od 9.30 do 15.00

Przy wejściu na teren SPN jest ogromny parking, który znajduje się ok. 7,5 km od wydm (koszt parkingu: 2,5 zł za każde 30 minut). Wejście na teren Słowińskiego Parku Narodowego to koszt biletu: 6 zł cały/ 3zł ulgowy (opłata obowiązuje tylko w okresie od 1 maja do 30 września). Na wydmy można dostać się spacerem, na własnym rowerze albo wypożyczyć rower na miejscu.

zdjęcie zaczerpnięte z www.hotelbakista.slupsk.edu.pl

 

Wydmy znajdują się ok. 7h40min jazdy od Krakowa, 5h36min od Warszawy, 6h41min od Wrocławia i 5h27min od Poznania.

 

8. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie? Jak Ty śmiesznie wymawiasz słowo Piza! Nieee, absolutnie chodzi mi o Ząbkowice Śląskie, taką raczej mało znaną szerszemu gronu miejscowość (huknij mnie w ucho, jeśli się mylę!), położoną gdzieś pod Wrocławiem. Zdecydowanie mniej obleganą od Pizy, ale za to jaką uroczą! 

Foto: UM Ząbkowice

Skąd się wzięła ta budowla? Teorie głoszą, że jest pozostałością po zamku, który istniał w tym miejscu przed lokacją miasta, albo że została wybudowana jako miejska dzwonnica. Wieża ma ponad dwumetrowe odchylenie od pionu. I jak to bywa w przypadku takich niesamowitych miejsc, do dziś wszyscy trochę się kłócą skąd właściwie wzięła się ta krzywizna. Teorie naukowe głoszą swoje: wieżę przekrzywiły wstrząsy tektoniczne albo rozmoknięcie gruntu. Jest też legenda, która mówi, że Wieża jest krzywa od początku, bowiem jej budowniczowie chcieli, aby Ząbkowice miały swoją wyjątkową, krzywą wieżę. 

Obecnie Wieża pełni rolę punktu widokowego i można ją zwiedzać okrągły rok: od 15 kwietnia do 30 września codziennie w godzinach 09-19, natomiast od 1 października do 14 kwietnia codziennie w godzinach 09-17. 

Cennik: 

Bilet normalny: 7,00 zł

Bilet ulgowy: 4,00 zł.

Krzywa Wieża znajduje się ok. 3h10min jazdy od Krakowa, 4h10min od Warszawy, 1h12min od Wrocławia i 3h24min od Poznania.

 

9. Piramida w Rapie

Tym razem przenosimy się aż pod Obwód Kaliningradzki, aby zobaczyć kolejne, lekko tajemnicze, dziwaczne, ale też ciekawe i nietypowe miejsce na mapie Polski. 

Wyobraź sobie piramidę (ale taką niewielką, nie mówimy tu o rozmiarach rodem z Egiptu), która stoi sobie w środku lasu niedaleko Bań Mazurskich. Skąd tam się wzięła? Kto w ogóle wpadł na pomysł, aby postawić piramidę w Polsce? 

Zdjęcie pochodzi z portalu www.tropter.com/pl/

Tutaj nie ma wielkich zaskoczeń, jej zastosowanie jest typowe – piramida jest grobowcem. A konkretnie grobowcem rodziny Farenheid. Farenheidowie, którzy byli właścicielami majątku Rapy, byli też ludźmi podróżującymi, ciekawymi świata i nowych rozwiązań. Mówi się, że do wybudowania piramidy skusiła ich starożytna, egipska idea życia po życiu i nieśmiertelności, którą chcieli sobie zapewnić. Niestety, pierwszą osobą, którą przyszło im pochować w piramidzie była ich 3 letnia córeczka Ninette, która zmarła na szkarlatynę.

Piramida jest wybudowana z uwzględnieniem zasad starożytnych budowniczych tak, aby jak najlepiej pełniła rolę grobowca i aby w jej wnętrzu były stworzone warunki do mumifikacji ciał.

M.in. w trakcie wojny trumny w piramidzie zostały zdewastowane i pootwierane i w takim stanie pozostają do dziś, co pokazują zdjęcia na stronie Mazury Info

Historia Piramidy, która bardzo mnie zaciekawiła, świetnie opisana jest tutaj: PIRAMIDA RAPA

Piramida w Rapie znajduje się ok. 8h41min jazdy od Krakowa, 4h23min od Warszawy, 7h42min od Wrocławia i 7h16min od Poznania.

 

10. Mosty w Stańczykach

Pozostajemy w tym samym rejonie Polski, co w punkcie 9. Nieopodal Rapy znajduje się mój nr 1 z listy najpiękniejszych miejsc w Polsce, w których jeszcze nie byłam. Dlaczego to akurat miejsce? Tylko spójrz na zdjęcie:

zdjęcie: TripAdvisor

Mosty są przepiękne, prawda? Gdy zobaczyłam je po raz pierwszy, upierałam się, że nie jest to polski zabytek. Jak bardzo się myliłam!

Mosty budową przypominają starożytne akwedukty, a zaprojektowane zostały prawdopodobnie w 1905 roku przez włoskich architektów. To jedne z najwyższych mostów w Polsce (36.5 m), które przed laty stanowiły odcinek trasy kolejowej – tylko wyobraź sobie jakie widoki mieli z nich podróżujący! 

Obecnie Mosty zostały odgrodzone siatką, gdyż zmienił się ich właściciel (wcześniej były mekką amatorów skoków na bungee). Wstęp na nie kosztuje 2 zł. 

Mosty w Stańczykach znajduje się ok. 8h52min jazdy od Krakowa, 4h40min od Warszawy, 7h58min od Wrocławia i 7h33min od Poznania.

 


Dziękuję Ci za lekturę! Tak, jak pisałam powyżej, chętnie uzupełnię listę o nowe miejsca i dowiem się czegoś nowego więc daj znać w komentarzu jakie Ty znasz ciekawe polskie miejscówki. 

Może zaciekawić Cię także:

Co wybrać: hotel czy Airbnb? Porównanie krok po kroku.

Sztuka przetrwania – 10 zasad podróżowania samochodem z dzieckiem.

2017 – czas Cię zgrabnie podsumować, zamknąć za Tobą drzwi i iść dalej.

 

Tags:

19 comments

 1. […] Ciekawe i nietypowe miejsca w Polsce, które warto znać! […]

 2. […] Ciekawe i nietypowe miejsca w Polsce, które warto znać! […]

 3. Most który jest na zdjęciu startowym od razu wiedziałam, że to most w Stańczykach 🙂 z Mazur pochodzę i z mojego miasta całkiem nie daleko mamy tam mamy. Dawno temu tam byłam, teraz norweskie widoki podziwiam i opisuję a za naszymi też tęsknię 🙂

  1. Ja, gdybym miała trochę bliżej, pierwsze miejsce, w które bym pognała to Stańczyki właśnie! Ale do Norwegii zdecydowanie też!

 4. […] Ciekawe i nietypowe miejsca w Polsce, które warto znać! […]

 5. Polska jest piękna, to oczywiste 🙂 Nie wszystkie jeszcze miejsca widziałam z polecanych ale … mam nadzieję, że wszystko przed nami 😉 Polecam również piękne miasteczka takie jak Lanckorona czy Pszczyna. Lub góry np. cudowne Pieniny.

  1. Oj tak, do Lanckorony mam rzut beretem, przypomniałaś mi, że czas się tam wybrać na spacer 🙂

 6. […] Ciekawe i nietypowe miejsca w Polsce, które warto znać! […]

 7. Te jeziorka są znakomite. W Chorwacji jest taka turkusowa woda????

  1. Oj tak, uwielbiam chorwacki turkus wody!

 8. Super wpis!

  Koscioła Wang nie widziałam w Polsce, ale za to 2 lata temu spędziliśmy urocze 2 tygodnie w miejscowości Vang w Norwegii, z której ten kościół pochodzi. Wszystkie kościoły w tamtej okolicy są przeurocze, zachowane w podobnym stylu. Gdybym była Norweżką, bardzo chciałabym wziąć w jednym z nich ślub!

  Most jest super, też chciałabym go zobaczyć! I za jakieś 2 tygodnie, jak już zostanę mieszkanką Trójmiasta, mam zamiar udać się na Cypel Rewski, a co! Ciekawa jestem, jak wygląda o tej porze roku 🙂

  1. Cypel na pewno wygląda bosko!! Już sobie wyobrażam te zimowe zdjęcia:D
   A jak się dobrze rozpędzicie, to może i dotrzecie do Stańczyków 🙂

 9. Nieźle, nie widziałam tylko trzech miejsc z tej listy 😀

  1. Ja też mam kilka do “zdobycia”, czekam na wiosnę:)

 10. Zaineteresowały mnie nr 4, 8 i 10. Będąc w PL będę musiała zwiedzić te miejsca 🙂 Świetny wpis! Dziękuję!

  1. Bardzo proszę! Pozdrowienia dla Was, wpadajcie do Polski jak trochę smog ustąpi 😉

 11. Tyle pięknych miejsc w Polsce, aż ciężko się zdecydować gdzie najpierw pojechać:)

  1. Dokładnie! Tak samo, jak z książkami: tyle apetycznych książek do przeczytania, aż nie wiadomo co wybrać 🙂

 12. Fantastyczna sprawa , pewnie wiele osób nie wie ,że takie cuda mamy w kraju…
  Zapiisuję sobie link do wpisu,…

Leave a Reply

Your email address will not be published.