BIZNES

Czy musisz zakładać firmę, aby móc legalnie sprzedawać swoje kursy online?

Wielu z nas ta myśl kołacze się po głowie. I budzi wątpliwości. I budzi strach przed rozpoczęciem działalności online. A przecież warto sobie te kwestie wyklarować już na początku i wiedzieć, na czym się stoi, prawda? Taka wiedza, uwierz mi, daje dużo komfortu psychicznego. 

Sprzedajesz w Internecie, więc jesteś przedsiębiorcą. Stajesz się przedsiębiorcą. Stajesz się swoją własną szefową. Jakkolwiek dumnie to brzmi, musisz przyjąć na siebie cały ciężar prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. 

Ale zaraz zaraz, zróbmy krok wstecz. Dopiero planujesz kursy online lub inne produkty cyfrowe? Nie zaczęłaś jeszcze sprzedaży i zastanawiasz się, czy w takim razie musisz mieć już firmę? Jeśli otworzysz firmę, będziesz musiała ponieść koszty, tak? Skąd masz wziąć pieniądze na ZUS, skoro nie zarabiasz?  

Co w takim razie robić? Jakie kroki podjąć, aby Twoja internetowa działalność była w pełni legalna? 

Czy wiesz o przepisach, które weszły w życie 30 kwietnia 2018 roku? 

Na mocy tych przepisów, możesz prowadzić swoją sprzedaż bez zakładania firmy. To bardzo dobra wiadomość i naprawdę warto z tej ulgi skorzystać, ale musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

Nie musisz rejestrować działalności gospodarczej w CEIDG, jeśli Twój przychód w miesiącu nie przekracza połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Obecnie, minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł. To znaczy, że w skali miesiąca Twój przychód nie może przekroczyć 1050 zł.

I pamiętaj, że przychód to pieniądze, które wpłynęły do Ciebie ze sprzedaży Twoich produktów lub usług. Dopiero dochód to Twój zysk na czysto, po opłaceniu kosztów, które ponosisz. 

Jak to wygląda w praktyce?

  • Zaczynasz sobie sprzedawać swoje kursy online i w pierwszym miesiącu zarabiasz na tym 975 zł (przychodu). Nie musisz więc rejestrować działalności. 
  • Sprzedajesz dalej i w drugim miesiącu zarabiasz 1023 zł. Wciąż jesteś poniżej 1050 zł i wciąż nie musisz rejestrować działalności.
  • W trzecim miesiącu następuje duuuży progres i zarabiasz 5968 zł. Super! Gratulacje! Niestety w tej sytuacji Twoja działalność staje się już oficjalną działalnością gospodarczą. Dzieje się to w dniu, w którym przekroczysz magiczny próg 1050 zł i od tego momentu masz 7 dni, aby zarejestrować się w CEIGD. 
  • Jeśli w czwartym miesiącu będzie gorzej i znów zarobisz mniej niż 1050 zł, niestety nie możesz już “odwołać” założenia swojej DG.

Jeśli co miesiąc robisz przychód mniejszy od 1050 zł, nie musisz nigdy rejestrować działalności (no chyba, że przepisy się zmienią) i możesz sobie spokojnie sprzedawać. Musisz jednak pamiętać, aby prowadzić ewidencję sprzedaży oraz wydatków, bo będziesz musiała zadbać o to, aby wpisać te dane w rozliczeniu PIT. 

Pamiętaj proszę, że możesz skorzystać z opcji nierejestrowania działalności, jeśli nie prowadziłaś działalności gospodarczej przez ostatnie 5 lat. 

Jeśli przekroczysz 1050 zł i musisz założyć własną działalność gospodarczą, jakie składki będziesz musiała odprowadzać do ZUSu?

Jeśli przysługuje Ci ulga, bo to Twoja pierwsza firma, płacisz tzw. mały ZUS. Jeśli nie masz już ulgi, płacisz niestety pełną kwotę.

A co jeśli obecnie pracujesz na etacie? Czy możesz też prowadzić pobocznie działalność nierejestrowaną?

Tak, możesz. Oczywiście nadal obowiązuje Cię taka sama zasada, nie możesz przekroczyć 1050 zł w skali miesiąca. 

To jest bardzo fajna ulga.

Możesz dzięki niej przetestować swój biznes bez ryzyka. Sprawdzić, ile uda Ci się zarobić na początku drogi i czy jest to rentowne. Z drugiej strony, jeśli chcesz, aby był to mały biznes internetowy, który daje Ci +1000 zł dodatkowego przychodu co miesiąc, możesz działać bez wpisu do CEIDG i nie martwić się na zapas. No chyba, że niechcący zarobisz kokosy, wtedy już nie ma powrotu 🙂 

Co, jeśli nie możesz skorzystać z opcji działalności nierejestrowanej? 

Bo ja na przykład nie mogę. Otworzyłam poprzednią działalność 3 lata temu, więc nie łapię się na przepis nieprowadzenia DG przez ostatnie 5 lat. Nie chciałam jej jednak zamykać, więc obecnie moja firma jest zawieszona, ale mogę ją w każdej chwili odwiesić. Zrobię to, gdy będę pewna, że zaczynam regularną sprzedaż i jestem gotowa na podjęcie konsekwencji posiadania firmy i opłat z tym związanych. 

Pamiętaj, że firmę w Polsce można założyć w jeden dzień. Raz dwa i po krzyku. Nie ma sensu tego robić, jeśli dopiero szykujesz swoje produkty, nie jesteś w stanie powiedzieć kiedy rozpoczniesz sprzedaż albo rozciągasz swój projekt mocno w czasie.

Jeśli nie możesz skorzystać z ulgi, najlepiej abyś przed dniem, w którym dokonasz wpisu do CEIDG, postarała się przygotować wszystko na tip top, aby dać sobie możliwie jak największe szanse zarabiania pieniędzy od dnia 0. Jak się przygotować:

  • Buduj swoją społeczność, rozwijaj swoją listę mailingową. Abyś, gdy wypuścisz swój produkt, miała już gotową bazę potencjalnych klientów, a nie zaczynała od zera. 
  • Zawsze buduj plan promocji. Chcesz zrobić premierę kursu 1 grudnia? Rozpisz promocję tego wydarzenia na miesiąc przed, aby 1 grudnia cały Internet już wiedział o możliwości zakupu Twojego produktu. 
  • Upewnij się, że wszystko jest gotowe na TIP TOP. W dniu premiery kursu wszystko musi śmigać. Strona internetowa, strony lądowania, mailing, media społecznościowe. Przygotuj wszystko zawczasu i sprawdź dokładnie, czy nic się nie sypie. 

Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości związane z prowadzeniem firmy w Internecie.

Jeśli masz dodatkowe pytania, skorzystaj z zakładki KONTAKT.

Zapraszam Cię też do mojej tajnej grupy: GRUPA


Czytaj też:

Jak nie bać się biznesu online? 5 kroków do rozpoczęcia twojej działalności.

Gdzie zbudować proste i darmowe strony lądowania? Lista świetnych narzędzi.

Co to jest landing page i jak powinna wyglądać strona lądowania + lama w gratisie.

 

Tags:

One comment

  1. […] Czy musisz zakładać firmę, aby móc legalnie sprzedawać swoje kursy online? […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.